Důležité informace k Road Classics

VýsledkyFotky ze závodu

Zavřít infobar
Logo-proposition

Ještěd 2023

Raketou na Mars? My preferujeme na kole k raketě – stříbrné, fascinující a hlídkující nad Libercem. V samotném srdci severočeské metropole peloton klasiků odstartuje, aby ze sedla silničky pokořil ta nejkrásnější místa Jizerských hor. Cyklistická pouť vyvrcholí ikonickým stoupáním na definici monumentu - Ještěd.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

datum

16. 9. 2023

délka trati

107 km

nastoupané metry

2,350 m

startovné

od 2.190

možnosti

švih i závod

PODROBNÉ INFORMACE

Místo startu

Sejdeme se na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci. Start je naplánovaný na 10:55.

Dva formáty: švih a závod

Chceš si užít uzavřené silnice, pestrou trasu plnou krásných míst a odpočinout si na občerstvovačkách? Pak pro tebe máme formát švih.

Máš rád velké výzvy a kafe si chceš nechat až jako odměnu po projetí cílem? Potom zvol druhý formát, jeď pilu a stlač celkový čas na minimum.

Klasifikace švihu a závodu

Účastníci a účastnice závodu jedou na celkové pořadí i pořadí na prémiích/segmentech. „Švihaři“ si zvolili švih, protože nepotřebují nahánět sekundy a upřednostňují pohodu na uzavřených silnicích. Čas jim samozřejmě změříme, ale nebudeme vytvářet konečnou klasifikaci. Nicméně i tak nabízíme prvek soutěživosti – zaměř se na segmenty.

Koho vyhlašujeme

U závodu vyhlašujeme tři nejlepší muže a tři nejlepší ženy. Zároveň další vítěz a vítězka vzejde ze segmentů – sčítáme získané body ze dvou vrchařských a jednoho spurterského. I švih bude mít krále a královnu segmentů. Různé věkové kategorie ani pro jeden z formátů nevedeme.

Každý účastník, který dojede v limitu, dostane v místě definitivního cíle (náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci) ručně vyráběnou medaili v designu Road Classics.

Časový limit

Závod/švih uzavírá sběrný vůz. Jeho rychlost je však velmi benevolentní. Pokud tě i tak dostihne, bude ti sebráno startovní číslo, už nemáš možnost jet po uzavřených silnicích a ztrácíš přístup na občerstvovačky, pokud chceš i tak šlapat do pedálů dál. Samozřejmě se můžeš nechat vozem odvézt. Je třeba, abys na trase projel/a kolem Bartlovy boudy v Bílém potoce (38. kilometr) do 13:30 (více než dvě a půl hodiny od startu). V Mníšku (65. kilometr) musíš být do 14:50 (takřka čtyři hodiny od startu). Pokud checkpointem v Mníšku projedeš později, budeš odkloněn/a do Liberce. A posledním průjezdním bodem je Výpřež - tam je třeba být do 16:50.

Celkově ti stačí jet průměrně 16 km/h, abys doputoval/a do finiše na Ještědu.

Občerstvovačky

Na trase na tebe čeká celkem pět míst, na kterých můžeš doplnit energii. V Bedřichově (11. kilometr), na Smědavě (31. kilometr), na Oldřichovském sedle (59. kilometr), v Kryštofově Údolí (77. kilometr) a na Ještědu (93. kilometr). „Závoďáci“ ocení možnost rychlého předání všeho potřebného, „švihaři“ – ale samozřejmě i účastníci závodu, pokud by náhodou chtěli – mohou sesednout z kola a pořádně prozkoumat občerstvovačku.

Kromě klasiky v podobě gelů, iontových nápojů nebo gelů od našeho partnera Enervit narazíš na pestrou škálu dobrot a kávu v porcelánu.

Servis

Na trase se servisní zóna nachází na Smědavě a v Kryštofově Údolí. Je zajištěný i mobilní servis v podobě vozu a dvou cyklistů na elektrickém kole.

Týmová přihláška

V rámci nultého ročníku Road Classics nemáme týmovou klasifikaci. Nicméně budeme jedině rádi, pokud dorazíš s parťáky. Můžete se hecnout mezi kamarády nebo si v rámci teambuildingu zasoutěžit s kolegy z práce. Skupinám nabízíme zvýhodněné balíčky startovného.

Neměřený (ale nutný) dojezd do Liberce

Věříme, že grandiózní finiš oficiální – měřené – části na Ještědu je velkým lákadlem, hlavním zdrojem zážitku. Zároveň ale tento krásný kopec není nafukovací, pro cílové zázemí je příliš skromný. Proto z kapacitních a bezpečnostních důvodů vychází jako nejlepší řešení, aby si cyklisté a cyklistky na vrcholu řádně užili triumfální pocit – vyfotili se, dali si něco dobrého – a pak se pozvolna vydali s kolem dolů do centra Liberce po neměřené části trasy, čímž uvolní místo dalším.

Do 17:00 dojedeš k dolní stanici lanovky po uzavřených silnicích. Do centra Liberce už v jakýkoliv čas pokračuješ za provozu se všemi odpovídajícími pravidly. Neboj, trasa je značená a v daném úseku není hustý provoz. I když je ostrý cíl na Ještědu, do Liberce musíš dojet, abys byl/a klasifikován/a.

Gravel kola a e-kola

S gravelovým kolem na Road Classics samozřejmě můžeš. Jako bys jel/a na silničce.

Na start můžeš dorazit i s e-kolem, nicméně ocitneš se zcela mimo celkovou klasifikaci i pořadí na segmentech.

Parkování

Účastníkům doporučujeme zaparkovat ve velkokapacitních garážích OC Plaza blízko místa startu, tedy náměstí Dr. Edvarda Beneše. Další možností je jiný obchodní dům FORUM. Jen a pouze pro účastníky Road Classics je zarezervované parkoviště na Tržním náměstí poblíž areálu libereckého výstaviště.

Služby v zázemí závodu

V zázemí na tebe čeká pestrá škála služeb. Na náměstí Dr. Edvarda Beneše a v sousední ulici 5. května můžeš využít úschovny věcí, umýt si kolo díky našemu partnerovi Cyklostar, je k dispozici i masáž, nabízíme rovněž zdravotní vyšetření, které zajišťuje Česká aliance pro kardiovaskulární onemocnění a servis má na starosti Ski a Bike Centrum Radotín.

Oprávnění k užití architektonického díla Ing. arch. Karla Hubáčka Horský hotel a televizní vysílač Ještěd u Liberce bylo poskytnuto dědici autorských práv.

Cena závodu

Ať už si vyberete jakýkoliv ze dvou formátů

 • do 15. 7. zaplatíte 2190 Kč
 • do 31. 8. 2390 Kč
 • do 15. 9. 2990 Kč
 • na místě 3490 Kč
Ve stylové plátěné tašce Road Classics najdeš:

 • ponožky Road Classics
 • certifikát ZAKLADATEL přinášející řadu benefitů
 • voucher na jídlo, pivo a kávu
 • startovní číslo se jménem (pokud se přihlásíš do 31. srpna)
 • bidon
 • produkty Pedag - set čistícího a impregnačního přípravku na sportovní oblečení
 • set samolepek Road Classics

Mimo obsah tašky dostaneš:

 • osobní fotky, které ti po závodu přijdou do e-mailu
 • vstup do ráje v podobně našich nadupaných občerstvovaček na trase
 • ručně vyráběnou medaili po projetí definitivním cílem v Liberci
 • servis kol v zázemí i na trati
 • možnost využít myčku kol
 • možnost využít úschovnu věcí a sprchy
 • a samozřejmě nezapomenutelné zážitky na uzavřených silnicích

Se zvýšenou opatrností absolvuj několik úseků, třeba i pasáž vedoucí po panelové cestě, která je součástí měřeného segmentu Knajpa. Tento „pané sektor“ je v našem itineráři coby odkaz na slavné klasiky. A stejně jako legendární úseky Paříž-Roubaix nebo Kolem Flander je „pané“ dost úzké a nenabízí nejhladší povrch. Proto si dej pozor především při nájezdu na panelovou část.

A teď všechna ošemetnější místa:

úsek 1 úsek 2 úsek 3 úsek 4 úsek 5 úsek 6 úsek 7 úsek 8 úsek 9 úsek 10 úsek 11 úsek 12 úsek 13 úsek 14 úsek 15
Pátek 15. září
 • registrace a výdej startovních čísel v liberecké radnici18:00 až 21:00
Sobota 16. září
 • registrace a výdej startovních čísel7:30 až 9:30
 • brief pro závodníky9:00 a 10:00
 • řazení do koridorů10:15 až 10:45
 • start závodu i švihu10:55
 • předpokládaný dojezd prvního závodníka na Ještěd13:30
 • předpokládaný dojezd prvního závodníka na náměstí v Liberci14:00
 • předpokládaný dojezd posledního závodníka na Ještěd17:00
 • vyhlášení vítězů závodu/švihu17:00
 • limit dojezdu do cíle na náměstí v Liberci18:00
 • tombola18:00
 • ukončení programu18:30

Omlouváme se za nezbytně nutné uzavření dopravy na trase cyklistického silničního závodu Road Classics, který projíždí vaší obcí v sobotu 16.9. (přibližný čas uzávěry vždy u jednotlivých obcí níže – jedná se o průběžnou uzávěru vždy mezi prvním a posledním závodníkem) z důvodu zajištění bezpečnosti všech účastníků provozu. Závodu se účastní přes 600 cyklistů. Prosíme, nevjíždějte v danou dobu na trasu závodu (ani z vrat garáží a dvorků) a dbejte pokynů hasičů, policie a regulovčíků na trati. Pokud potřebujete nutně v tuto dobu vyjet, prosíme vyparkujte si včas vůz mimo trasu závodu viz mapka. Tam, kde je to možné, bude umožněn bezpečný přejezd křížením trasy, tak aby omezení pro obyvatele a návštěvníky byla co nejmenší. Prosíme, dejte pozor zejména na děti a domácí mazlíčky.

Odkaz na trasu ke zvětšení ZDE.

Liberec

V Liberci vyjede peloton od radnice z náměstí dr. Edvarda Beneše a směrem na Českou chalupu se vydá Husovou ulicí. Zde bude provoz krátkodobě pozdržen po startu v 10:55. Ostrý start závodu se bude konat na křižovatce s ulicí Svobody a závodníci budou stoupat na Českou chalupu a dále na Bedřichov.

Po dojezdu do cíle bude uzavřeny ulice Revoluční, Moskevská a náměstí dr. Edvarda Beneše mezi 14:00 až 18:30.

Bedřichov

Závodníci do Bedřichova pojedou přes Maliník, následně projedou kolem centrálního parkoviště a vydají se do stoupání na Královku. Provoz bude v tomto úseku průběžně uzavřen mezi 11:10 až 12:00.

Josefův důl

Do Josefova dolu vede trasa z parkoviště na Hrabětické louce. Po průjezdu obcí se závodníci vydají na Antonínov a Lesní bránu. Dále využijí komunikaci, která není přístupná motorovým vozidlům. Průběžná uzávěra bude mezi 11:20 až 12:20.

Smědava

Na Smědavu závodníci přijedou po lesní cestě z Knajpy a následně se napojí na silnici II/290, po které sjedou k Zadní Studánce. Následně se vydají opět po lesní asfaltové cestě ke chatě Hubertka. Cesta bude průběžně uzavřená mezi 11:40 až 13:30.

Lázně Libverda a Raspenava

Zde se jede z Lázní Libverda přes Přebytek a Ludvíkov, závodníci se tu budou pohybovat zhruba mezi 12:00 až 14:20 a následně budou stoupat na Oldřichovské sedlo. Pro hladký příjezd do Raspenavy doporučujeme od Liberce cestu z Chrastavy přes Dětřichovské sedlo, čímž se lze vyhnout trase závodu. Průjezd z Frýdlantu do Raspenavy, Hejnic a Bílého potoku bude umožněn střídavým provozem křížením trasy a řízen hasiči s Policií ČR.

Oldřichov v Hájích a Mníšek

Oldřichovem budou závodníci projíždět zhruba mezi 12:30 až 15:00. Bude tady platit průběžná uzávěra. Auta do protisměru trasy nebudou pouštěna od 12:10. Do Mníšku dorazí zhruba o 10 minut později. Křížením trasy za asistence pořadatelů/místních hasičů se bude možno dostat až k Filipce, na Fojtku i Na Pilách.

Machnín a Kryštofovo Údolí

Přijede se po hlavní silnici č. 13 a na kruhovém objezdu ve Svárově se zahne doprava. Závodníci místem budou projíždět mezi 12:50 až 15:30. V Machníně zůstane zachován provoz autobusové linky k nádraží a zpět z křižovatky Rynoltická Tolstého. V Kryštofově Údolí závodníci projedou celou obcí až do Křižanského sedla. Poslední by tam měli být před 16:00.

Křižany

Do Křižan závodníci sjedou z Křižanského sedla a zabočí doleva na Ještěd. Pojedou tam zhruba mezi 13:10 až 16:00. Do Křižan se vyplatí jet přes Osečnou, nebo Žibřidice.

Ještěd

Kolem vrcholu budou úplně uzavřeny silnice pevně uzavřeny mezi 13:00 až 17:00. Půjde o úseky Křižany–Semerink–Výpřež–vrchol Ještědu a parkoviště pod lanovkou–Výpřež. Na vrchol se půjde dostat bezplatně lanovou dráhou.

Náš partner Enervit ti přesně naplánoval, kdy a jaký produkt bys měl/a během Road Classics použít. Balíček obnáší 4x Enervit Carbo Gel C2:1 (40 g), 2x Enervit Carbo Bar C2:1 (30 g), 2x iontonový nápoj Enervit Sport Drink (16 g), 1x Enervit PRE Sport (45 g), 1x Enervit R2 Recovery Drink a lahev.

Ve SportID můžeš tuto energetickou výbavu pořídit zpětně ke startovnému, nebo během registračního procesu za 590 Kč. Tato možnost platí do 11. září, balíček si pak vyzvedneš ve stánku na místě.

Výživový plán