FAQ

Nejčastější dotazy k seriálu Road Classics.

Z Road Classics se po nultém ročníku s finišem na Ještědu stává plnohodnotný seriál. Projděte si dotazy a odpovědi na ně, které by vás mohly také zajímat.

Road Classics se v roce 2024 vydá postupně na Pálavu, na Klínovec a na Ještěd. Při těchto třech zastávkách můžete zabojovat o postavení v celkové klasifikaci, jejíž vítěz a vítězka budou vyhlášeni po posledním monumentu. Pokud chcete objet celý seriál, při koupi balíčku všech závodů ušetříte.

Jaké závody nabídne seriál Road Classics?

V případě, že se dopředu rozhodnete nechybět na žádném z monumentů a pořídíte balíček tří startovných, ušetříte zhruba 200 Kč na závod. Této volby absolvovat celý seriál si budeme nesmírně vážit a po sezoně budou největší srdcaři - superklasici - odměněni. 

Proč je výhodné absolvovat celý seriál?

Ano. Vedle pořadí z jednotlivých monumentů bude k dispozici celková klasifikace. Na konci sezony vyhlásíme závodníky a závodnice s nejlepším celkovým časem a švihaře a švihařky s nejlepším součtem časů ze segmentů. 

Nabídne seriál celkovou klasifikaci složenou z výsledků ze tří monumentů?

Hlavní atributy jsou pro tři monumenty stejné. Všechny se odehrají na uzavřených silnicích, všechny nabízí závod a švih, na všech na tebe čeká zážitek i v podobě našlapaných občerstvovacích stanic. Liší se formát jednotlivých monumentů. Pálava se bude převážně odehrávat na okruhu, Klínovec a Ještěd nabídnou alternativní trasu, která bude mít zhruba poloviční délku oproti kompletní variantě. 

Co mají jednotlivé monumenty společné?

Dvakrát ano. Obě změny provedete prostřednictvím systému SportID, ve kterém jste zakoupili startovné. V případě převodu registrace na jiného člověka je potřeba zaplatit poplatek 200 Kč (zároveň za tuto částku můžete změnit i závod). U změny monumentu bez převodu na jiného člověka pak poplatek činí 100 Kč. 

Pokud budete chtít změnu udělat v období měsíc a méně před závodem, zaplatíte 100 Kč navíc. 

Mohu převést startovné na někoho jiného? A mohu změnit monument?

Chceme, aby Road Classics bylo zážitkem pro všechny. Víme, že představy ohledně ideálního cyklistického zážitku se mohou lišit. Proto se vydáváme cestou dvou formátů. Švih je tu pro ty, kteří neřeší celkový čas. Jízdu chtějí pojmout spíše požitkářsky, pohodově, rádi si v balíku popovídají nebo je jejich cílem zkrátka dojet. Kdyby ti přece jenom scházelo trochu té soutěživosti, čekají na tebe měřené segmenty. Ambiciózní zájemci, kteří chtějí jet pilu, překonat sami sebe a být na Ještědu v nejkratším možném čase, uvítají variantu závod i s vrchařskými prémiemi a jednou spurterskou prémií. V té se poměříš s ostatními závoďáky a vymáčkneš ze sebe vše. Pokud ale narazíš na limit a dojdou síly, vůbec nic se neděje. I když se ocitneš mezi švihaři, nekončíš, můžeš projet trasu v tempu, v jakém uznáš za vhodné.

Jak funguje závod a švih?

Startovné je stanovené s ohledem na náš cíl - nabídnout unikátní zážitek na silničce, a to tak, aby to bylo pro pořadatele dlouhodobě udržitelné. Se seriálem Road Classics totiž máme velké plány. Chceme nabízet všem silničkářům cyklistiku na úrovni, jaká v tuzemsku ještě nebyla. K tomu patří i vysoké náklady, do velké míry spojené s kompletním uzavřením trasy pro motorová vozidla tak, aby sis mohl zážitek vychutnat bezpečně a na 100 procent. Částka rovněž odráží fakt, že na tebe budou čekat nadupané občerstvovačky a bohatý startovní balíček. Velké poděkování také patří našim partnerům, jejichž dlouhodobá podpora nám umožňuje, aby startovné nebylo vyšší.

Jak byla stanovena cena startovného?

Segmenty jsou měřené úseky vložené do trasy závodu. Možná znáš jejich obdobu ze sportovní aplikace STRAVA, kde se sportovci na zajímavých úsecích o různé délce poměřují s ostatními či vlastními výsledky z minulosti. Na Road Classics jde o vyznačené úseky měřené nad rámec celkového času. Jsi vrchař, nebo spíš sprinter? Tady máš šanci ukázat, co v tobě je.

Co jsou to segmenty?

Závoďáci se mohou vedle celkového času zaměřit i na segmenty - dva vrchařské a jeden spurterský. Protože všestranný cyklista, který na stanovených měřených prémiích bude mít nejlepší čas, bude Králem segmentů a dostane unikátní dres. Trikot čeká samozřejmě na Královnu segmentů. A možnost obléct se do barevného je tu i pro účastníky a účastnice švihu. Pokud si od kochaček, pohody, zastávky na kávu nebo koláč chtějí odskočit do závoďáckého světa, dva měřené kopce a neo sprinty jim toto umožní.

Jak budou vyhodnoceny segmenty?

Ano. S gravelem jsi plnohodnotný závodník/švihař, měříme ti celkový čas respektive segmenty. I e-bikům dáváme zelenou, jen se - z logických důvodů - nemůžeš poměřovat s ostatními. Pokud máš i přesto zájem o účast, ozvi se nám prosím na email info@roadclassics.cz.

Můžu jet na gravelu nebo e-biku?

Za organizací nového seriálu stojí agentura RAUL! s bohatými zkušenostmi v oblasti pořádání sportovních eventů. V portfoliu má akci s nesmírnou tradicí Jizerská 50, populární seriál Běhej lesy, světový beachvolejbalový turnaj Ostrava Beach Pro a v minulosti se starala i veslařské souboje na Vltavě - Primátorky. Od samotného začátku se hlavními partnery Road Classics staly společnosti Škoda, ČEZ, Iveco a České Radiokomunikace. 

Kdo za Road Classics stojí?