24/6/2024

Martin Jahn: Tour de France je důkaz důvěryhodnosti a funkčnosti vozů Škoda

Často sleduje Tour de France z bezprostřední blízkosti u trati v roli diváka. Nejen kvůli pracovním povinnostem, ale protože jej zcela uchvátila atmosféra největšího cyklistického závodu planety. „Je jedinečná, stejně jako naše partnerství s A.S.O.,“ usmívá se Martin Jahn, člen představenstva za prodej a marketing ve společnosti Škoda Auto, která poslední únorový den prodloužila partnerství s organizátory Grande Boucle do roku 2028.

Autor
5 minut čtení

Škoda Auto je už dvacet let generálním partnerem Tour de France a minimálně do roku 2028 jím zůstane. Kolik času v sedle kola tráví Martin Jahn?
Méně, než bych si představoval. Cyklistiku jako sport mám velice rád, ale pracovní vytížení mi neumožňuje jezdit podle představ. O to více si pak užívám každou jízdu, na kterou mohu vyrazit.

Partnerství, které jste prodloužili s A.S.O. zahrnuje celkem dvacet silničních závodů. Kterou disciplínu preferujete?
Jsem hrdým vlastníkem horského kola z naší škodovácké cyklistické nabídky. Takže když vyšetřím v práci volný čas a vyrazím na kolo, stejně jsem spjatý s firmou.

Vzala vám hodně času jednání s francouzským organizátorem Tour de France o podobě nového kontraktu?
Jednání trvala přibližně rok. Odehrálo se několik schůzek na úrovni kolegů z oddělení marketingu. Od samého začátku byla na obou stranách jasně deklarovaná ochota a nadšení spolupracovat dále. Já jsem byl průběžně informován a účastnil jsem se finálního setkání. Před zveřejněním ale do všeho promluvily aspekty v podobě vývoje nejrůznějších právních norem v rámci Evropské unie, což mělo vliv na přesné znění smlouvy a následně její zveřejnění.

Bylo ve hře i ukončení spolupráce mezi Škoda Auto a A.S.O. s ohledem na všeobecné úsporné škrty?
Ne, nikdy.

Partnerství mezi největší českou automobilkou a nejslavnějším etapovým cyklistickým závodem začalo v roce 2004. Změnily se podmínky od prvního kontraktu výrazně?
Finanční hledisko nemohu komentovat. Rozhodně dodáváme více vozů než v minulosti, protože potřeby organizátora se rozšiřují. Tour de France funguje jako skvělý důkaz, že jsou naše produkty důvěryhodné a funkční. Neexistuje asi jiný sport, v němž mobilita hraje tak výraznou roli. Současně nevidíme naši misi jenom v propagaci značky. Jde nám i o budování globální cyklistické komunity. Vnímáme odpovědnost při podpoře sportu. I proto na globální úrovni sponzorujeme závod, respektive závody, nikoliv týmy či jednotlivce. Vnímáme cyklistickou komunitu jako jednu z podmnožin a zároveň perfektní ukázku toho, jak může vypadat naše nově definovaná cílová skupina každodenního objevovatele. Jdeme našimi produkty na ruku lidem, kteří mají touhu odhalovat nové věci. Takže Tour de France je příklad, v němž se hodnoty obou subjektů, Škoda Auto i A.S.O., protínají.

Tour de France je po mistrovství světa ve fotbale druhou nejsledovanější akcí sportovního světa, existuje tlak od ostatních automobilek vytlačit Škodu z pozice partnera?
Nástup nových automobilek a změny strategií těch stávajících přináší určitě jejich potřebu zviditelnit se. A jsem přesvědčený, že být generálním partnerem Tour de France by se určitě líbilo i jiným firmám. Nicméně naše partnerství s organizátory považujeme za velice silné, dvěma dekádami prověřené a nehodláme se ho vzdát.

Tour de France v roce 2023 sledovalo globálně 3,5 miliardy lidí. Lze vyhodnotit, jak moc velký dopad má spojení s Tour na prodej?
Existují určité formy, jak měřit například takzvanou visibilitu. Bylo by bláhové si myslet, že marketing či konkrétně sponzoring na prodej nemá vliv, ale jestli prodáme o deset či patnáct tisíc vozů více, to exaktně změřit nelze. Obecně rosteme na cyklistických trzích jako je třeba Španělsko či Francie, na což má Tour de France určitě vliv. Partnerství s A.S.O. nám dává obrovský přesah, což se projevuje například v zemích jako je Lucembursko, Německo, Belgie či Nizozemsko, kde je cyklistika ohromně silná. Ale jeden prodejní přesah zmíním. Vozy, které na Tour de France jezdí v rámci závodu jako takzvané organizační, se následně se ve Francii prodávají jako ojeté. Účast na Tour je pak pro naše obchodníky velmi zajímavý prodejní argument.

Tour de France klade velký důraz na „čistotu“ a závodníci jsou pokutováni za vyhazování odpadu mimo vyhrazené zóny, podle pravidel mohou odhodit bidon jen v předepsaném úseku.  Jde o soulad se zaměřením Škoda Auto na zelenou budoucnost?

Udržitelnost je jedním z pilířů naší firemní strategie a platí to i o sponzoringu. Naše sponzoringová strategie je zaměřená na udržitelnost a diverzitu. Snažíme se stále více elektrifikovat flotily pro samotné závody a v nastoleném trendu budeme pokračovat. A.S.O. vidí odpovědnost v aktivitách směrem k planetě stejně. Hledají třeba partnery pro dobíjecí systémy. Udržitelnost se řeší ve všech oblastech. Třeba i v reklamních předmětech, kde se jednotlivé produkty dodávají bez obalů, aby se snížil objem odpadů. Ostatně udržitelnost jsme spojili i s přípravou nových trofejí pro vítěze a zeleného dresu pro Tour de France 2024. Ale tam si s dovolením nechám větší detail zatím pro sebe. Je se na co těšit.

Kontrakt zahrnuje dvacet závodů, mezi nimiž je i Paříž-Roubaix či Tro Bro Leon, což jsou závody plné úseků na kostkách či cest tvořených klasickými polními stezkami. Požadují organizátoři na dané závody vozy speciálně upravené?
Nikoliv. Jde o důkaz, jak jsou naše vozy odolné. Kromě ředitelského vozu jde vždy o sériově vyráběné automobily, které už dvacet let zvládají drsnost největších závodů planety.

Došlo při jednáních o prodloužení kontraktu i na téma možného startu Tour de France v Praze?
Spojit Tour de France, naše partnerství a start závodu v Česku je nádherná představa. Nicméně jde o velice komplexní záležitost a náš vliv, ač jsme generální partner, je marginální. Pokud by někdy k něčemu takovému mělo dojít, měli bychom logicky obrovskou radost. Ale nemáme možnost přímo ovlivnit, kam se Tour vydá. Nicméně pokud jednou bude na stole žádost z Česka o Grand Départ, rozhodně se jako Škoda Auto přimluvíme.

Galerie aktuality

Další aktuality

zobrazit více
Pořid plakáty k Road Classics v limitované edici
24. června 2024

Jak jste si pravděpodobně už všimnuli, ke každému letošnímu monumentu máme originální plakát. Ten...

zobrazit více
Divoké počasí náladu nepokazilo. Road Classics se představilo na Pálavě
25. května 2024

Pálava hostila historicky druhý závod seriálu Road Classics....

zobrazit více
Dokonalé propojení cyklistiky a umění. Je to Jízda!
21. května 2024

Výstava, jakou svět ještě neviděl. To lze říct o expozici Jízda v trutnovské galerii EPO1, která...

zobrazit více
Skupina ČEZ je opět hlavním partnerem Road Classics. Závodníkům dodá energii v různých formách
18. května 2024

Spojení Skupina ČEZ s Road Classics pokračuje i nadále. Největší výrobce elektřiny v České...

zobrazit více
Půjč si na Road Classics kolo
11. května 2024

Na seriál Road Classics můžeš vyrazit i bez vlastního kola. Tréninkové centrum Alltraining.cz totiž bude mít na Pálavě, Klínovci i Ještědu půjčovnu...

zobrazit více