21/5/2024

Dokonalé propojení cyklistiky a umění. Je to Jízda!

Výstava, jakou svět ještě neviděl. To lze říct o expozici Jízda v trutnovské galerii EPO1, která nabízí fenomén cyklistiky očima umělců v doposud nepoznaném měřítku. Dlouhodobá událost je nyní v plném proudu a v dalších týdnech nabídne několik akcí se zajímavými hosty a zajímavou náplní.

Autor
2 minuty čtení

Kola jedinečné výstavy už v květnu stihl „roztočit“ jeden z nejúspěšnějších českých cyklistů Ján Svorada. „Mám rád obrazy. Galerie sice nenavštěvuji úplně pravidelně, ale když vidím nějaké dílo v interiéru, které je hezky naaranžované, tak ho dovedu ocenit. Právě kompozice obrazů a soch v prostoru galerie, která přímo vybízí k instalaci velkých formátů, mě velmi zaujala,“ říká vítěz tří etap na slavné Tour de France.

Obrazy, sochy a instalace vystavuje na 40 umělců z České republiky a Slovenska. „Příjemně mě překvapilo množství autorů věnujících se tématu cyklistiky. Setkal jsem se s tím zatím spíše v Itálii, kde je cyklistika národním sportem,“ doplňuje Svorada, který se v EPO1 rozpovídal v rámci besedy a se zájemci se následně – samozřejmě na kole – projel po Podkrkonoší.

Svoradu v galerii nejvíce zaujalo dílo znázorňující tzv. Terezín. Jde o situaci, kdy na cyklisty fouká silný vítr z boku, na což peloton leckdy reaguje natažením ke kraji silnice.

Expozice se nevyhýbá ani škraloupu profesionální cyklistiky, který úřadoval zejména v 90. letech minulého století. Výtvarník Jiří David spojil s kolem stojan na infuzi a exponát nazval EPO podle dopingu, který se v cyklistice objevil.

Název galerie je pouhou shodou náhod, nijak nesouvisí s temnou stránkou oblíbeného sportu. Jde o zkratku původního označení areálu Elektrárny Poříčí 1.

Proč zrovna toto velkolepé propojení uměleckého světa s cyklistickým? „Není tajemstvím, že majitel galerie Rudolf Kasper je vášnivý cyklista, takže se pro téma velmi rychle nadchnul. Jízdní kolo je zkrátka fenomén. Každý ho zná, každý na něm někdy jel a pro spoustu lidí je součástí každodenního života. Bicykly slouží k volnočasovým aktivitám, cestování a samozřejmě ke sportování,“ odpovídá ředitel galerie Jan Kunze.

S dosavadním průběhem výstavy je spokojený a těší se na to, až dojde na další program Jízdy. Ta „pojede“ až do 3. listopadu. 

Detailní harmonogram Jízdy naleznete na webu galerie

Galerie aktuality

Další aktuality

zobrazit více
Divoké počasí náladu nepokazilo. Road Classics se představilo na Pálavě
25. května 2024

Pálava hostila historicky druhý závod seriálu Road Classics....

zobrazit více
Skupina ČEZ je opět hlavním partnerem Road Classics. Závodníkům dodá energii v různých formách
18. května 2024

Spojení Skupina ČEZ s Road Classics pokračuje i nadále. Největší výrobce elektřiny v České...

zobrazit více
Půjč si na Road Classics kolo
11. května 2024

Na seriál Road Classics můžeš vyrazit i bez vlastního kola. Tréninkové centrum Alltraining.cz totiž bude mít na Pálavě, Klínovci i Ještědu půjčovnu...

zobrazit více
Monumentální cena v tombole na Road Classics
16. dubna 2024

Díky našemu partnerství s M1 Project Sport na tebe na každém letošním monumentu čeká velkolepá...

zobrazit více
Potrénuj na monumenty díky SBCRide
31. března 2024

Zařaď do tréninku na naše monumenty akce, díky kterým se budeš na dobrodružství jménem Road Classics těšit ještě víc. Ve spolupráci se Ski a Bike...

zobrazit více